09.09.12

Her şey ortada paşam!

İşte “ortada kalanlar”…

Afyon’da meydana gelen patlama, ardında 25 şehitbıraktı. Dün olay yerine gidip inceleme yapan
Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, “Hiçbir şey konuşmayacağım. Her şey ortada” dedi. Geride yanıtsız sorular, toplanamayan bombalar, kimliği tespit edilemeyen şehitler ve aileler kaldı. İşte “ortada kalanlar”…

1 NEDENİ ORTADA
Cephanelikte neden gece yarısı çalıştılar

Olayın üzerinden 48 saatten daha uzun süre geçmiş olmasına karşın, şehit olan askerlerin gece saat 21.00’de far ışığında cephanelikte neden çalıştırıldıkları sorusu ortada duruyor. Bununla birlikte olayın nasıl meydana geldiği ve patlamanın hangi nedenden kaynaklı olduğu da bilinmiyor. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında yer alan çalışmanın; denetim dolayısıyla cephanelikteki temizlikten mi, Susurluk’tan gelen bombaların yerleştirilmesinden mi, yoksa bir tatbikat sonrası bombaların yerlerine konulmasından mı olduğu resmi açıklamalarla netlik kazanmadı. Ortada duruyor.

ŞEHİTLER ORTADA
“Parça parça da olsa oğlumu görmek istiyorum”
Afyon’daki patlamada şehit olan askerlerin cenazeleri önceki gece saat 02.00 sıralarında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’ne getirildi. DNA testi ile şehitlerin kimlikleri belirlenecek. Cenazelerin en geç yarın ailelere teslim edilmesi planlanıyordu. Ancak patlama ve saatler süren yangın ve naaşların fazla parçalanmış olması nedeniyle, testlerin daha uzun sürebileceği belirtildi.Şehit ailelerinden Afyon’a gidenlerin doku örnekleri Afyon’da alınmıştı. Şehit Fikret Dülger’in ailesi ise dün Ankara’ya gelerek doku ve kan örneği verdi. Şehit babası “Albayım biz askerimizi böyle mi, teslim ettik?” diye tepki gösterirken, annesi “Parça parça da olsa ben oğlu mu görmek istiyorum” dedi.

3 AİLELER ORTADA
Şehit haberini internetten aldık”
Şehit askerlerin aileleri, yetkililerin ilgisizliğinden yakınıyor. Bazı aileler şehit haberini internetten öğrendiklerini, DNA testi için doku örneği de alınmadığını söyledi. Olay sonrasında Afyon’a giden ailelerden doku örneği alındı. Ancak diğer aileler için doğrudan bir yönlendirme yapılmadı. Genelkurmay’ ı arayan ailelere ise “GATA Genel Sekreterliği’ne başvurun. Sizi yönlendirecekler” yanıtı verildi.

“Geç kalmadınız mı komutanım?”
Şehit olan Burak Umut Gedik’in (27) İstanbul Beşiktaş’ taki evine sabah saatlerinde biri tabip binbaşı 2 rütbeli asker giderek aileye şehit haberini verdi. Şehidin dayısının gelen askerlere “Komutanım geç kalmadınız mı? Biz haberi internet sitelerinden öğrendik” diye tepki gösterdiği öğrenilirken, teyzesi de “Bu şehitlik olayı değil, katliamdır. Devlete karşı her türlü davayı açacağız’’ diye konuştu. Öte yandan, eve gelen tabip binbaşının DNA testi için aileden örnek aldığı belirtildi. Şehit Uzman Çavuş Hüseyin Apaydın’ın akrabası olan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Gümüş ise “2 gün geçti, aileye açıklama yapılmadı” dedi.

KIŞLADAKİ ASKERLER SORUŞTURULUYOR
25 askerin şehit olduğu patlamayı Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı ve askeri savcılık adli yönden, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı idari yönden soruşturuyor.

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, askeri birlikte incelemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in talimatıyla Genelkurmay Başkanlığı da İdari Tahkikat Heyeti kurdu.Soruşturma kapsamında şehit askerlerin tüm geçmişleri didik didik araştırılacak. Uzmanlardan oluşan heyet, olayla ilgili ön raporu incelemeye başladı. Heyet, ön rapordan sonra olayın meydana geliş şekli, emir komuta zinciri ile teknik boyutta herhangi bir eksiklik veya göreve itaatsizlik olup olmadığı da dahil olmak üzere ayrıntılı bir rapor isteyecek. Ayrıntılı rapordan sonra tahkikat heyeti kendi değerlendirmesini yapacak. Bundan sonra olayı askeri mahkemeye taşıması ve bu kapsamda cephanelikten, tasnif ve depolamadan sorumlu askeri yetkililer hakkında dava açması bekleniyor. Kışla komutanı ve ilgili komutanların açığa alınabileceği de belirtildi.

YAZIŞMA VE TELEFON KAYITLARI İNCELENİYOR
Kışlada yürütülen soruşturma kapsamında hem askeri hem sivil savcılık, yaralanan ve birlikte bulunan tüm askerlerin ifadesini aldı. Savcılık ve polis, birlikte bulunan tüm askerlerin geçmişe dönük yaşantıları hakkında araştırma yapıyor. Çok gizli yürütülen soruşturma kapsamında askerlerin yaşadıkları şehirler, yazışmaları, cep telefonu görüşmelerinin dökümleri tek tek incelenecek. Ön inceleme sonrası olayda ihmal varsa Eskişehir’deki askeri savcılık soruşturmayı yürütecek. Ancak sabotaj olduğuna ilişkin deliller bulunursa soruşturma, İzmir Bölge Ağır Ceza Mahkemesi eliyle sürdürülecek.

HER ASKER İÇİN AYRI DAVA 
Emekli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Bekir Selçuk, sivil veya askeri savcılığın kusuru görülen sorumlu komutanlar hakkında şehit her asker için ayrı ayrı “dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet” suçundan haklarında davalar açabileceğini söyledi.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/774704-her-sey-ortada-pasam